Az elmúlt évszázadban Szeged fúvószenekari kultúrája igen jelentős szerepet töltött be a magyar fúvószenei életben. Köszönhetően Fricsay Ferenc itteni áldozatos munkájának számos jelentős fúvószenekar működött Szegeden egészen a rendszerváltozásig, amely sajnos magával hozta ezen zenekarok feloszlását.
Az így keletkezett űrt pótolta be a 2000-ben megalakult Fricsay Ferenc Városi Fúvószenekar, mely Szeged Város életének meghatározó színfoltja lett. Az idők folyamán több kategóriában is neves zsűri előtt minősült a zenekar – kiváló eredménnyel. Külföldi útjaik közül kiemelkedik az a két lengyelországi fellépés melyeken a makói és a solti mazsorettekkel közösen vettek részt, valamint erdélyi és görögországi utazásaik.
A zenekar tagjai olyan Szegeden tanuló, dolgozó többségükben amatőr zenészek, akik bár nem léptek zenei pályára, komoly elhivatottsággal állítják a zenekar szolgálatába több éves, esetenként évtizedes zenekari tapasztalatukat.
A zenekar repertoárját képezik – egy fúvószenekar esetében elengedhetetlenül – a „klasszikus” fúvószenekari indulók, ezenfelül a koncert-fúvószenekari hangzás megszólaltatása is cél, többek között könnyű- és komolyzenei átiratok, filmzenék előadásával. E fiatal zenekar arra törekszik, hogy eddigi repertoárját igényes és változatos darabokkal bővítse, valamint hogy szakmailag biztosítsa a zenekar minél hosszabb és tartalmasabb jövőjét.